فروغي بسطامي » سایت سمنان| پرتال جامع شهرستان سمنان|سمنانه
آخرين اخبار

  فروغي بسطامي

  فروغي بسطامي

  ميرزا عباس فرزند آقا موسي عموي حسينعلي خان معير الممالك در سال 1213هجري در عتبات به دنيا آمد.

  شانزده ساله بود كه پدرش درگذشت و به علت بي سرپرستي و تهيدستي به همراه مادرش به ايران آمد و به ولايت اجدادي خود در قومس رفت و درشهر بسطام سكونت اختيار كرد در واقع انتساب او به اين شهر فقط به همين مناسبت بوده است .

  گفته اند ميرزا عباس سواد نداشت اما در اثر شوق وشور فطري و پس از تحمل رنج فراون در راه سواد آموزي جبران مافات كرد و بيشتر عمر خود را صرف مطالعه در ديوان غزلسرايان بزرگ مانند سعدي و حافظ نمود تا آنجا كه از اين رهگذر خود نيز به غزلسرائي پرداخت و مسكين تخلص كرد .

  پس از چندي به همراهي عموي خود دوستعلي خان بسطامي به مازندران رفت و درساري اقامت گزيد و سپس دوستعلي خان كه خزانه دار شاه بود او را به تهران برد و به فتحعلي شاه معرفي كرد ووي غزلي را كه در مدح شاه سروده بود خواند و مورد پسند واقع شد پس از آن به فرمان شاه به خدمت والي خراسان –شجاع السلطنه-در آمد و سمت منشي گري او را يافت سپس به نام يكي ازپسران شجاع السلطنه ـ امير فروغ الدوله ـ تخلص خود را به فروغي بدل كرد.

  وي تا آخر سلطنت فتحعلي شاه و بعد چندي در زمان محمد شاه در تهران زيست و چند بار به خدمت وي رسيد پس از مدتي به عتبات رفت فروغي پس از مراجعت از عراق بوسيله مطالعه در احوال وآثار عرفاي بزرگ همچون بايزيد بسطامي و حسين بن منصور حلاج دگرگون شد و از مردم دوري گزيد و زندگي را به درويشي و گوشه گيري گذرانيد .

  هنر ويژه فروغي در سرودن غزل است و در اين نوع شعر از سعدي پيروي مي كند .

  شيوه بيان سوز و گداز عرفاني كه در غزلهايش وجود دارد و رواني و زيبائي سبب آهنگ سبب رواج و شهرت اشعار وي گرديد :

  مردان خدا پرده پندار دريدند

  يعني همه جا غير خدا يار نديدند

  هر دست كه دادند همان دست گرفتند

  هر نكته كه گفتند همان نكته شنيدند

  داستان شوريدگي فروغي و آوازه غزلهاي ناب عارفانه وي به گوش ناصر الدين شاه قاجار رسيد و او را خواست و ملاطفت زياد كرد و به مرور چندان شيفته وي شد كه هر وقت غزلي مي سرود براي او ميخواند و فروغي آنرا تكميل مي كرد .

  وي با وجد حال عارفانه همچنان دور از مردم زندگي مي كرد و هفته اي يكبار نزد شاه رفته غزلهاي تازه خود را بعرض او ميرسانيد.

  فروغي بنا بر اظهارات دوستعلي خان معير الممالك در اواخر عمر عاشق دختري 18 ساله بنام نيره ( خاتون جان خانم ) از اقوام حسينعلي خان شد چند مرتبه به خواستگاري او رفت اما هر بار مادر دختر امتناع مي كرد و پدرش اختلاف سني زياد آنانرا بهانه قرار ميداد سرانجام دست به دامان حسينعلي خان شد و تهديد كرد كه در صورت عدم موافقت خانواده دختر خود را خواهد كشت تا سر انجام با وساطت وي با آن دختر ازدواج كرد و اين در حالي بود كه نزديك به 60سال از عمر فروغي مي گذشت اين وصلت حدود 7-6 سال بطول انجاميد تا آنكه در 25 محرم سال 1274 هجري پس از كسالت شديد و درسن 61 سالگي در تهران بدرود حيات گفت .

  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
  کد را وارد کنید: *
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. .