آخرين اخبار

  دکتر مصطفی کواکبیان

  دکتر مصطفی کواکبیان

  آشنایی با فرهنگ و تربیت اسلامی از دوران کودکی

  خانواده مرحوم ملا حاجی کواکبیان از جمله خانواده های متدین محله جهادیه سمنان ، پس از احمد ، محمود، ابوالقاسم و محمد نام ««مصطفی»» را برای پنجمین فرزند پسر خود دراسفند ماه 1341 برگزید و بدین گونه فضای مذهبی خانواده مذکور از همان دوره کودکی ««مصطفی»» را به فرهنگ اسلامی علاقمند و آشنا ساخت . مصطفی دوران ابتدایی را در دبستان بوعلی سینا و مقطع راهنمایی را در مدرسه آیت الله کاشانی گذراندو دیپلم ریاضی فیزیک خود را در سال 1359 در دبیرستان دکتر علی شریعتی گرفت .وی در سال 1361 ازدواج کرد و هم انون دارای دو فرزند به نام های فاطمه و مجید می باشد.

  کواکبیان مدیر مسئول روزنامه مردم‌سالاری و صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه محلی پیام استان سمنان است. پیام استان سمنان در سال ۱۳۷۱ در قالب هفته‌نامه شروع به انتشار کرد. کواکبیان هم‌اکنون رئیس شورای مرکزی خانه مطبوعات استان سمنان است. او همچنین پیش از این سردبیری هفته‌نامه همبستگی (ارگان حزب همبستگی ایران) و مدیر مسئولی نشریه نماد (ارگان دانشگاه شاهد) را برعهده داشته است .

  از تاسیس گروه دارالخمینیون تا مسئولیت حزب جمهوری اسلامی استان سمنان
  پرورش در خانواده مذهبی و کارگری مصطفی کواکبیان را به همراهی با مردم حق طلب آن روزگار در رویارویی با رژیم ستم شاهی فراخواند و باوجود کمی سن در بسیاری از حرکت های انقلابی نقش موثری ایفا نمود. و هدایت و تنظیم شعارهای انقلابی را مردم را در بیشتر تظاهرات ضد استبدادی شهر سمنان برعهده داشت . او پیش از پیروزی اانقلاب اسلامی 3 بار توسط عمال رژیم ستم مستبد شاهنشاهی بازداشت شد و مورد ضرب و شتم زیادی قرارگرفتکه البته به دلیل کمی سن پرونده وی به دادگاه اطفال منتقل و مختومه اعلام گردید . مصطفی کواکبیان پس از پیروزی شکوهمند مردم غیور ایران بر حکومت جبار پهلوی همگام با مردم انقلابی به عنوان مسئول انجمن اسلامی دبیرستان دکتر شریعتی سمنان ، در راه تثبیت انقلاب و نظام اسلامی گام برداشت کما اینکه تاسیس تشکیلات ««الخمینون««که بسیاری از اعضای هسته نخستین آن به جایگاه رفیع شهادت نایل آمده اند(آن هم پیش از تشکیل سپاه ،کمیته و حزب) یکی دیگر از فعالیت های ایشان در همین راستا بوده است . مصطفی کواکبیان به دنبال کارتشکیلاتی در انجمن دبیرستان شریعتی و گروه الخمینیون و با اعتقاد به ضرورت تشکل های اسلامی در طول سال های 1359 تا 1361 به عنوان قائم مقام دبیر حزب جمهوری اسلامی در استان سمنان فعالیت های عمده و موثری در راستای اهداف و آرمان های والای انقلاب شکوهمند ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) انجام داد . در خاطره بسیاری از مردم باقی است که حزب جمهوری اسلامی در این دوران در معرض بیشترین حملات و تهمت های مخالفان انقلاب اسلامی قرار داشت و شخصیت ارزشمندی همچون شهید آیت الله دکتر بهشتی قدس سره در راس چنین تشکیلاتی نمادی از مقاومت و سعه صدر بود . دکتر بهشتی آموزگار بلند مرتبه و تاقیرگذار برای دوستداران انقلاب به شمار می رفت که مصطفی کواکبیان افتخار فراگیری از خرمن عظیم آموزه های آن بزرگوار را در جریان کلاس های درس مواضع حزب داشت . دوخاطره در دست گرفتن تصویر آیت الله دکتر بهشتی در استادیوم تختی سمنان در برابر سخنرانی بنی صدر با حضور بیش از ده هزار نفر جمعیت و فریاد شعار «خمینی بت شکن ،بت جدید را بشکن»» در حسینیه جماران در ملاقات با امام خمینی(ره) در اذهان بسیاری از شهروندان سمنانی باقی است .

  حضور مستمر در عرصه ایثارگری و جنگ تحمیلی
  حضور مکرر مصطفی کواکبیان در جبهه های ایثار و شهادت آن هم به فاصله 20 روز پس از شروع جنگ تحمیلی در کنار خیل عظیم نیروهای مردمی و شرکت در عملیات مردمی و شرکت در عملیات مختلف حتی در زمان تحصیل در دانشگاه نشان از همگامی ایشان با مردم در حقیقت جوی ایران در راه حفط استقلال کشور و حراست از دستاوردهای انقلاب داشت . شهادت برادر بزرگوارشان «شهید محمد کواکبیان»» برادر همسر ایشان««شهید عباس یزدی فر»»و بسیاری از وابستگان نزدیک و مجروح و جانباز شدن خود ایشان در عملیات فتح المبین از افتخاراتی است که در راستای حفط دستاوردهای نظام اسلامی نصیب وی گردیده است .

  فراگیری تحصیلات عالیه دانشگاهی و حوزوی
  مصطفی کواکبیان در سال 1361 در ادامه فعالیت های سیاسی جامعه آن روز علاقه و تمایل دانشگاهی خود را به رشته علوم سیاسی با انصراف از ادامه تحصیل از در رشته های دندانپزشکی و علوم قضایی نشان داد و وارد دنشگاه امام صادق(ع) گردید . وی در طول 7 سال تحصیلی در این دانشگاه ،علاوه بر فراگیری علوم دانشگاهی ، بخشی از دروس حوزوی را نیز فراگرفت و این دروس را تا پایان مرحله سطح نزد سید رضی شیرازی در مسجد شفا تهران به پایان رساند و همواره مورد توجه اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی بود . وی در سال 1369 در مقطع دکتری در دانشگاه نربیت مدرس پذیرفته شد و در سال 1376 با راهنمایی و مشارکت اساتیدی چون آیت الله عمید زنجانی موفق به دریافت مدرک دتری علوم سیاسی با درجه عالی گردید .

  سفرهای تبلیغی به خارج از کشور
  تسلط کامل دکتر کواکبیان بر زبان های عربی و انگلیسی کوحبات حضورش در کنفرانس های بین المللی و سفرهای تبلیغی به خارج از کشور را فراهم نمود .ایشان در سال 1363 از سوی دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به کشورهای ایتالیا ،سوریه و لیبی اعزام شد.کما اینکه در سال 1367 در دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، عضئ ستاد خارجی دهه فجر در زمان تصدی جناب آقای خاتمی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در سال های 1365 ،1366 ، 13670 ، 1370 و 1385 به حج مشرف گردید .

  در مراسم حج خونین سال 1366 ضمن مصدومیت شدید در اثر حمله مزدوران آل سعود از سوی نماینده حضرت امام (ره) و سرپرست حجاج ایرانی ، به عنوان بهترین مبلغ زباندان معرفی شد و طی مراسمی مورد تقدیر قرار گرفت . دکتر کواکبیان همچنین در سال 1370 سرپرستی گروهی 25 نفره از استادان دانشگاه و حوزه و مبلغان را در سفر حج بر عهده داشت که این گروه از برترین گروه های تبلیغی در این سال شناخته شد . شایان ذکر است مسافرت به لبنان،عراق ، امارات متحده عربی ، ترکیه ، مالزی ، هندوستان و ملاقات با برخی از مقامات کشورهای مذکور از دیگر اقدامات دکتر کواکبیان بوده است .

  سخنرانی در کنگره های علمی و پژوهشی و تاسیس دانشگاه
  تخقیق ، پژوهش و نگارش یافته های علمی در زمینه های مختلف سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی و ارائه آن در کنگره های علمی از برجسته ترین ویژگی های علمی دکتر کواکبیان در طول سال های اخیر بوده است . سرپرستی مرکز مطالعه و توسعه آموزش دانشگاه شاهد و عضویت در گروه سیاست پژوهشگاه اندیشه و مطالعات اسلامی و موسئولیت کمیته علمی سمینار راه های تامین و توسعه بینش سیاسی نسل جوان ، ریاست کمیته اندیشه سیاسی در اسلام در دانشگاه علامه طباطبایی و ایراد ده ها سخنرانی و ارائه مقاله در کنفرانس های مهم بین المللی و داخلی ، نمونه ای از زندگی علمی ایشان بوده است .سخنرانی و مقالاتی چون ««همبستکی دین و سیاست از دیدگاه امام خمینی(ره)»» ، ««تاثیر فرهنگ عاشورا بر انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره)»» ، ««جنگ فقر و غنا از دیدگاه امام خمینی(ره)»»، ««نقش تربیت در سیاست از دیدگاه امام خمینی(ره)»» ، ««امام خمینی(ره) و احیای تفکر دینی»» و امثال این ها در کنگره های بین المللی که از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) برگزاتر شده است و حاصل آن در کتاب هفت قطره از جاری زلال اندیشه های امام خمینی(ره) منتشر شده است .

  پرتال جامع سمنان :سحنرانی در سمینار«دین و دموکراسی»» که از سوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران برپاشده بود ، سخنرانی با عنوان ««تاثیر مردم در رای نهج البلاغه»» در کنگره امام علی (علیه السلام) سخنرانی در همایش ««جمهوریت و انقلاب اسلامی»» و ارائه مقاله در همایش ««چیستی گفت و گوی تمدن ها»»که از سوی سازمان مدارک فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده بود .

  شرکت در میزگردهای صدا و سیما با عنوان««انتخابات»»(در سال1375)، ««در گستره سیاست»»(در سال های 84تا86)و بررسی حقوق بشر از دیدگاه اسلام (به زبان عربی در سال78)از جمله فعالیت های علمی و پژوهشی ایشان بوده است که برخی از این تلاش های علمی از سوی بزرگان و اندیشمندان همچون آیت عظام موسوی اردبیلی ، جوادی آملی و مهدوی کنی مورد تقدیر و تشویق قرار گرفته است .

  دکتر کواکبیان در بهمن 1373 در گردهمایی علمی ولایت فقیه که از سوی دبیرخانه مجلس خبرگان با حضور برخی از فقها و اعضای مجلس خبرگان در قم برگزار شده بود مباحث تحقیقی و علمی خویش را در کمیسیون ««انتخاب یا انتصاب»» ارائه نمود که از سوی آیت الله امینی نایب رییس مجلس خبرگان تقدیرنامه و جوایزی دریافت داشته است .شایان ذکر است ده مقاله پژوهشی و علمی دکترکواکبیان به صورت کتاب تحت عنوان ««موانع مردم سالاری در ایران»» در سال 1386 از سوی موسسه انتشاراتی پازینه چاپ و منتشر شده است .

  دکتر کواکبیان علاوه بر تربیت دانشجویان دوره دکتری و کارشناسی ارشد تا کنون هدایت ، راهنمایی ، مشاوره و داوری بیش از 50 پایان نامه برعهده داشته است . وی در سال 1385 با جمعی از اساتید دانشگاهی شهرستان سمنان ««موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی غیردولتی فضیلت»» را راه اندازی کرد که هم اکنون در دوره های کاردانی و کارشناسی در گرو ه های مدیریت وحسابداری فعال می باشد

   

  نماینده مردم شریف شهرستان های سمنان و مهدیشهر در مجلس شورای اسلامی-دوره هشتم

  عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی
  رییس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی -دوره هشتم
  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی-دوره هشتم
  عضو کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی-دوره هشتم
  عضو کمیته سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی-دوره هشتم
  عضو ارشد فراکسیون خط امام(ره) مجلس شورای اسلامی-دوره هشتم
  عضو ارشد فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی-دوره هشتم
  رییس گروه ددوستی ایران و تاجیکستان در مجلس شورای اسلامی-دوره هشتم
  موسس و دبیرکل حزب مردم سالاری
  موسس و رییس جبهه مردم سالاری
  مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری
  صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه پیام استان سمنان
  موسس و رییس انجمن روزنامه های غیردولتی
  موسس و رییس شورای مرکزی خانه مطبوعات استان سمنان
  موسس موسسه آ»موزش عالی غیر انتفاعیغیردولتی فضیلت سمنان
  موسس و رییس شورای مرکزی انجمن مردمی توسعه سمنان
  موسس بنیادهای توسعه مهدیشهر و شهمیرزاد
  موسس و عضو شورای مرکزی نخستین خانه احزاب ایران
  عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز

  دکتر مصطفی کواکبیان علاوه بر سمت مدیرمسئول روزنامه مردم سالاری ، دارای تالیفات متعدد در زمینه های سیاسی می باشد که در زیر به آن ها اشاره خواهد شد .

  - مبانی دموکراسی در نظام ولایت فقیه (سازمان تبلیغات ۱۳۶۹)
  - مبانی مشروعیت درنظام ولایت فقیه (موسسه نشر آثار امام ۱۳۷۸)
  - هفت قطره (انتشارات پازینه ۱۳۸۱)
  - گفتمان آزادی و مردم‌سالاری در قوانین انتخاباتی از آغاز تاکنون (پازینه ۱۳۸۳)
  - موانع مردم‌ سالاری در ایران (پازینه ۱۳۸۶)


  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
  کد را وارد کنید: *
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. .