آخرين اخبار

» » » بقعه متبرکه پیغمبران سمنان

  بقعه متبرکه پیغمبران سمنان

  بقعه متبرکه پیغمبران سمنان

   پرتال جامع سمنان : سام و لام نبی در سمنان

  از اصل و نسب و شجره مدفونين اين مقبره اطلاع دقيقي وجود ندارد ولی با توجه به كتيبه موجود در ايوان شرقي كه در حال حاضر قسمتي از آن به علت بي توجهي از بين رفته و همچنين اعتقادات مردم سمنان ، صاحب مدفون در بقعه دو نفر به اسامي ‹ سام › و ‹ لام › از فرزندان حضرت نوح پيغمبرند كه مشهور به ‹ سام النبي › و ‹ لام النبي › هستند.

   

  بقعه متبرکه پیغمبران سمنان


   

  مفاد مطالب نوشته شده بر روي کتیبه چنين است : ‹ در بيان نسب شريف پيغمبران سيم و لام عليه السلام بدان كه دو بزرگوار دو پيغمبرند از نسل نوح ، يكي سام و يكي لام پسران عراق بن عالم بن سام بن نوح اند ، بناي سمنان از ايشان شده . از راه البرز به سمنان آمده و قلعه جنبدان و اسفنجان و ناسار و كوشمغان و زاوغان (اسامي محلات قديمي شهر سمنان) را بنا نهادند و بعضي از مردم سمنان از نسل سام و لامند و وجه تسميه سمنان آن است كه باعث آن سمنك پيغمبر شده و اين كوه را سيمنك مي نامند.


  منطقه سمنان،این بقعه در 18 کیلومتری شمال شرقی سمنان و بر فراز کوه مرتفعی واقع شده است.

   

  بقعه متبرکه پیغمبران سمنان 

   


  زائريني كه قصد رفتن به محل اين بقعه را با وسيله نقليه دارند پس از پيمودن 27 كيلومتر با اتومبيل و گذشتن از چند كلاته و مسير رودخانه و جاده خاكي پرپيج و خم به پاي كوه مرتفعي مي رسند که در گذشته زائرين بايستي تا فراز كوه كه محل مقبره است را با اسب و الاغ و يا پياده طي می کردند.

  اما در سالهاي اخير با همت هيئت امناء و پیگیری اداره کل اقاف و امور خیریه و مساعدت استانداری نسبت احداث جاده جديد از پای جاده تا محل بقعه و تامین برق بقعه اقداماتي به عمل آمده است.

  بقعه متبرکه پیغمبران سمنان


   


   

  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
  کد را وارد کنید: *
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. .