آخرين اخبار

  کاروانسرای میاندشت

  کاروانسرای میاندشت
  پرتال جامع سمنان :  در مسیر یکی از جاده های فرعی جاده ابریشم در ایالت قومس بین میامی و عباس آباد روستای میاندشت واقع شده است . در کنار دهکده میاندشت که در حال حاضر خالی از سکنه می باشد سه کاروانسرای متصل به هم ، سه آب انبار ، یک حمام ، چاپارخانه ، تلگراف خانه وجود دارد که در مجموع به نام کاروانسرای میاندشت نامیده می شوند .

   

  از سه کاروانسرای مذکور یکی در زمان شاه عباس اول به وسعت 2500 متر عرصه به صورت چهار ایوانی و دو کاروانسرای دیگر مربوط به دوره قاجاریه به صورت چهار ایوانی یکی به وسعت 10 هزار متر و دیگر به وسعت 8 هزار متر عرصه وجود دارد.

  مجموعه کاروانسراهای تاریخی میاندشت در ‪ ۱۰۵‬کیلومتری شرق شاهرود قرار دارد

  کاروانسراهای میان‌دشت در دهکده میان‌دشت شاهرود در هفت فرسخی خاور میامی واقع است.

   

   

   

   


  مجموعه کاروانسراهای شاه عباسی میاندشت مشتمل بر سه کاروانسرای متصل به یکدیگر است که دو کاروانسرای آن مربوط به دوره قاجاریه و یک کاروانسرا مربوط به عهد شاه عباس اول است.

  این کاروانسراها که در مجموع بالغ بر ‪ ۲۰‬هزار مترمربع وسعت دارند دارای آب انبار، حمام، چاپارخانه و تلگراف‌خانه بوده و سالیان متمادی محل اسکان و استراحت کاروانیان و راهیان زیارت مرقد مطهر امام هشتم (ع) بوده‌است.

  صنیع الدوله در کتاب مطلع الشمس در مورد کاروانسرای میاندشت چنین گفته است :
  "میاندشت " این بنای عظیم طوری ساخته شده است که کاروان های متعددی می توانستند در آن جای گیرند.
  در سه کاروانسرای میاندشت حدود 2000 مسافر زائر می توانستند سکونت نمایند . هر سه کاروانسرا به صورت حیاط مرکزی و چهار ایوانی ساخته شده اند . از سه آب انبار میاندشت ، دو آب انبار در زمان قاجاریه و دیگر مربوط به دوره صفویه می باشد .

  در ضلع شمال غربی حیاط ، قلعه تاریخی میاندشت واقع شده است که آثاری جزئی از دیوارها و برج و باروهای آن قابل مشاهده است . در این مجموعه سه آب انبار ساخته شده که آب شرب مصرفی از طریق قنات تامین می گردیده است . این مجموعه مطابق نوشته بروشور اداره کل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در حال حاضر مرمت کلی و اساسی شده و در آینده کاربری آن به محل اقامتی ، پذیرایی و خدماتی تبدیل خواهد شد .

   

   

     شیوه ساخت این کاروانسراها در کتاب مطلع الشمس به گونه مشروح و پردامنه بیان شده است.

  بر پایه نوشته نویسنده کتاب در سه کاروانسرای میان‌دشت و بیرون آنها ۲۰,۰۰۰ زائر می‌توانستند خانه نمایند.

  تاریخ بنای کاروانسرای میانی را ملک الشعرای صبوری پدر ملک الشعرای بهار به شعر آورده و بر سردر کاروانسرای نام برده نگاشته‌اند.تابلو اطلاع رسانی در قسمت ورودی داخلی کاروانسرای میاندشت ، واقعا از تلاش تمام دست اندرکاران سازمان میراث فرهنگی تشکر می کنم ولی این نوشته های سیاه سفید ( به صورت کپی ) در مکانی که شیشه های آن شکسته می تواند معرفی خوبی برای مجموعه باشد .... 

  کاروانسراهای میاندشتکاروانسراهای میاندشتکاروانسراهای میاندشتکاروانسراهای میاندشتکاروانسراهای میاندشت

   

  کاروانسراهای میاندشت کاروانسراهای میاندشتکاروانسراهای میاندشتکاروانسراهای میاندشتکاروانسراهای میاندشت

   

  كاروانسراهاي مياندشت : يكي از زيباترين مجموعه هاي تاريخي استان سمنان كاروانسراهاي مياندشت مي باشد كه شامل سه كاروانسرا و سه آب انبار است . كاروانســـــراي شمالي صفوي بوده و از معماري جالبي برخوردار است كه حجره ها مشابه ساير كاروانسراها گرداگرد حياط مركزي ساخته شده است . شاه نشين زمستانـــــي در ضلع شمالي و شاه نشين تابستاني در ضلع جنوبي قرار دارد . اين كاروانسرا داراي چهار ايوان است و باره بندها در پشت حجره ها قرار دارد . دو كاروانسراي ديگر مربوط به دوره قاجار مي باشد كه در سطح وسيعي ساخته شده است و كاروانسراي مياني داراي آب انباري است كه آب آن خود جوش است و در وسط حياط قرار دارد . كاروانسراي جنوبي سردر بسيار زيبايي دارد و داراي حجره هاي متعددي است كه احتمالاً مورد استفاده مسافرين متاهل با خانواده شان قرار مي گرفته است و بايد به خاطر داشت كه اين مجموعه در يك زمان چند هزار مسافر را در خود جاي مي داده و پاسخگوي نيازهاي آنان از جمله آب بوده است . اين بنا در بيرون داراي آب انباري خودجوشي است . اين مجموعه در 105 كيلومتري شرق شاهرود در مسير جاده شاهرود - تهران واقع شده است . مرمت هاي انجام شده در بنا شامل استحكام بخشي لازم ، دوخت و دوزهاي لازم در كاروانسراي صفوي ، سبك نمودن بامها و دوغاب ريزي طاق ها و پوشش با بتون سبك در كاروانسراي صفوي ، آجر فرش ضلع غربي كاروانسراي ميامي ، مرمت سكوهاي مربوطه و حجره هاي مجموعه ، پي بندي مخزن آب انبار شماره يك و مرمت هاي مربوطه ، گشودن ديوار حجره و باره بند و درآوردن يك سوئيت از تلفيق سه حجره ، تعبيه يك تخت دو نفره در ارتفاع 25/2 متري يكي از حجره هاي حياط جنوب غربي مي باشد . اين بنا در شهريور سال 1336 به شماره 1439 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است .

   

  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
  کد را وارد کنید: *
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. .