آخرين اخبار

» » خانه سمنان،حیف است!

  خانه سمنان،حیف است!

  خانه سمنان،حیف است!

  سمنان،در سال های نه چندان دور،باغ شهر بود.این قدر خشک و کم رمق نبود.باغ ها و کوشک های بزرگ و زیبایی داشت.وقتی فتحعلی شاه قاجار ارگ سلطنتی را ساخت،شمال آن همه باغ بود و صحرا.طبیعی است وقتی جایی استقراری سلطنتی و حکومتی شکل می گیرد،اطرافش از خانه ها و باغ های اعیان و اشراف پر می شود.

   

  یکی از این باغ های زیبا، باغ امیر است.که در محله باغ فردوس،بین میدان معلم و میدان مشاهیر،کوچه باغ امیر واقع است.این خانه،بر بلندای سردر ورودی باغی مصفا و باچشم انداز کارخانه ریسمان ریسی بنا شده است.

   

  این عمارت دارای دو نما یکی رو به غرب و ورودی مجموعه و دیگری رو به شرق و رو به باغ است.در تزئینات نما از کاشی هفت رنگ استفاده شده است.ابعاد این خانه حدود 32در41متر است.در نمای رو به غرب این خانه در روی ایوان ها ستون های گچی با تزئینات جالبی به چشم می خوردکه این ستون ها از داخل چوبی هستند تا سازه سقف را نگه دارندو تزئینات گچی روی آن به نما جلوه و زیبایی خاصی بخشیده است.

   

  این بنا،در دی ماه 1377 به شماره 2143 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و الان تابلوی" خانه سمنان"بر پیشانی دارد.الان این خانه تنهااست.دارد می ریزد.باید فکری کرد.یکی از برگ های شناسنامه سمنان است.فضای خوبی دارد و در موقعیت شهری ارزنده ای قرار گرفته.اما تنهاست.

   

  نظرات کاربران

  سحر 21 مرداد 1394 21:20
  مرسی از یادآوری زیباتون
  ولی متاسفانه مسولین میراث نمیدونم شاید سایر دستگاه ها به فکر این آثار نیستند.Rokey0

  پاسخ          1
  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  پررنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | قرار دادن شکلک | قرار دادن شکلک انتخاب رنگ | پنهان کردن متن قراردادن نقل قول تبدیل نوشته ها به زبان روسی قراردادن Spoiler
  کد را وارد کنید: *
کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است. .